
Vēsturisko parku un dārzu dienas notiks jūlija sākumā
Latvijas pilīs un muižās 5.jūlijā un 6.jūlijā notiks Vēsturisko parku un dārzu dienas, kuru laikā viesi tiek aicināti sastapt dižākos, retākos un neparastākos no stādījumiem.
Apmeklētāji varēs piedalīties ekskursijās, radošajās darbnīcās, koncertos, tējas pēcpusdienās un aktivitātēs ģimenēm.
Dobeles pilī gaidāms plašs pasākumu klāsts, tostarp koncerti un radošas aktivitātes par dārzā augošajiem augiem. Jaunmoku pilī notiks angļu tējas pēcpusdiena, kā arī ekskursijas zem saulessargiem. Elejas muižā un Apriķu muižā būs iespēja iepazīt parku vēsturi un piedalīties radošās darbnīcās.
Lielvircavas muižā un Jaunauces pilī viesiem piedāvās ekskursijas, savukārt Dzērves un Vadakstes muižās - stāstus par dižkokiem. Tiņģeres muižā paredzētas spēles, izrādes un tējas vakars ar plenēru.
Valmiermuižā norisināsies starptautiskais etnomūzikas festivāls ar desmit koncertiem un plašu kultūras programmu. Cesvaines pilī notiks tematiskas izrādes, spēles un radošās darbnīcas par parku iemītniekiem. Savukārt Alūksnes muižas parkā notiks dižkoku zīmēšanas meistarklase.
Ekskursijas paredzētas arī Oleru, Spāres, Padures, Blankenfeldes, Arendoles un Bīriņu muižās.
Šogad par Eiropas koku Latvijā atzīts Mēru muižas ozols, kura vainaga diametrs sasniedz 39 metrus un tiek vērtēts kā kuplākais ozols Baltijā. Savukārt pirms diviem gadiem, 2023.gadā, par Eiropas koku Latvijā tika atzīts Kaņepju dižozols, kas atrodas nepilnus divus kilometrus no Jērcēnmuižas Sedas purva virzienā - tā apkārtmērs sasniedz gandrīz desmit metru.
Latvijas piļu un muižu asociācijas prezidents Roberts Grinbergs:
Šogad esam izvēlējušies īpašu piesaistes tēmu - apzināt savus diženos, varenos un īpašos stādījumus, kas daudziem pat nav zināmi. Tajos slēpjas arī korķa koki vai kādi dižozoli, kas ir Baltijā dižākie.
Un tā ir sagadījies, ka tieši piļu muižu dārzos un parkos šie stādījumi ir sagalabājušies, jo ir apzināti veidoti.
Redzam, tiek apstrādātas arī lauksaimniecības teritorijas... un redzam, ka ir godprātīgi lielie zemnieki, kas šo vienu ozolīti zemzarīti, kas palicis lauka vidū, neapar tuvu saknēm, bet ļauj kokam augt un vainagam plesties vēl plašāk.